#0592 reformacia-po-praslici-80637
  • #0592 reformacia-po-praslici-80637

Reformácia po praslici (V. Okoličányová a kol.)

11,10 €
Bez dane 3
Kód: PL 0215/K
Výnimočné evanjelické ženy 16. - 18. stor. na Slovensku
Množstvo
Posledné kusy v sklade

V starších časoch sa na Slovensku aj v susedných krajinách pojem „praslica“ používal ako symbol žien a „meč“ ako symbol mužov. Ak zomrela posledná žena rodu, rod vymrel po praslici. Ak zomrel posledný muž bez mužských potomkov, rod vyhynul po meči. To, že sa reformácia, hnutie na prahu novoveku za nápravu cirkvi, šírila nielen po mužskej, ale aj po ženskej línii, nie je veľmi známe. I keď sa v oficiálnych historických dokumentoch reformačného hnutia nachádzajú iba mená mužov, Pán Boh splnil dané zasľúbenie a do svojej služby povolal mužov i ženy a vyzbrojil ich svojím Duchom.

 V knihe sa zoznámime s Alžbetou Bocatiovou, Alžbetou Turzovou-Coborovou, Máriou Magdalénou Heymairovou, Máriou Krayovou, Evou Otlíkovou, Máriou Maximiliánou zo Stubenbergu, Annou Tranovskou, Katarínou Šramkovou-Potockou a skupinou tlačiarok a vydavateliek zo 17. – 18. stor.

 V tomto roku si pripomíname päťsté výročie začiatku Lutherovej reformácie. K tomuto dôležitému výročiu sa v evanjelických cirkvách augsburského vyznania, či tzv. luteránskych cirkvách na celom svete, otvorilo množstvo projektov. Jedným z nich je aj medzinárodný projekt Reformácia a ženy, ku ktorému sa v roku 2011 pripojilo aj Spoločenstvo evanjelických žien (SEŽ) na Slovensku.

  
Vydavateľstvo: Spoločenstvo evanjelických žien
Formát: A5, pevná väzba, farebná obálka
Jazyk: slovenčina
ISBN: 978-80-972687-9-4
Rok vydania: 2017
Počet strán: 328

PL 0215/K
1 ks
chat Komentáre (0)